Semerkand Radyo

Semerkand Radyo, kurulduğu günden beri, toplumsal konuları radyo diline uyarlayarak dinleyicilerinin bilinçlenmesine katkı sağlamayı amaçladı. Semerkand Radyo’nun sorumluluk anlayışı dinleyenleri ve pek çok kamu ve sivil toplum kuruluşunun takdirini kazanmayı başardı.

"Kıyıdaki Hayatlar"

Necla Nazır’ın sunduğu “Kıyıdaki Hayatlar” isimli yardım programı, ihtiyaç sahibi kimselerin dertlerine ortak olmak ve ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcı olmak amacıyla hazırlandı. Altı yıl süren programda yüzlerce insanın çeşitli ihtiyaçları giderilmeye çalışıldı. Sıcak bir yemek, giyecek ve yakacak bulmakta zorlanan insanlar, dünyaya merhaba diyen bebekler, dünya evine girecek olan çiftler Semerkand Radyo’nun yardım elinden tuttu.

"Zamanıdır"

Sosyal sorunları dramaya uyarlayarak dinleyicisine sunan Semerkand Radyo, 2007 yılında, “Zamanıdır” programıyla INEPO tarafından özel ödüle layık görüldü. Yetmiş bölüm yayınlanan programda çevre ve ahlak konuları canlandırıldı.

"Unutmayın!"

Unuttuğumuz ya da bilmediğimiz pek çok şey, hem kendimiz hem de çevremiz açısından ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Semerkand Radyo, “Unutmayın!” diyerek pek çok konuyu bize hatırlattı. 77 bölüm olarak yayınlanan programda, soba zehirlenmesinden ev kazalarına, depremden enerji ve yakıt tasarrufuna, sağlıklı beslenme ve gıda saklama konularından teknoloji kullanımına kadar pek çok konuda bilgiler verildi.

"Çevre ve İnsan"

Çevre ve insan arasındaki etkileşim ne boyuttadır? İnsan çevresinden ayrı düşünülebilir mi? Dünya nasıl bir yerdir, biz onu ne hale getiriyoruz? 60 bölüm olarak yayınlanan “Çevre ve İnsan” programı, tüm bu soruların cevaplarını çeşitli başlıklarla vermeye çalıştı.

"Hayata Beş Dakika Ara"

Bir Semerkand Radyo klasiği olan Hayata Beş Dakika Ara, trafikle aramıza girerek bizi sakinleştirdi. “Sakin olun ve ayağınızı gazdan çekin! Yolun sonundakiler kadar yol da değerlidir…” diyerek düşünmemizi ve kendimizi kontrol etmemizi sağladı. Trafik konulu bölümler, birçok kamu kurumu ve vatandaşlar tarafından takdirle karşılandı.