Anasayfa > Bizden Haberler > Semerkand'a İki Ödül Birden

Yılın En İyileri Semerkand TV ve Mostar Dergisi

Uluslararası İslam Dünyası Gazeteci ve Yazarlar Derneği'nce (ULGAYAD) düzenlenen ''2011 Yılının En'leri'' töreninde, Semerkand Şirketler Grubu'na iki ödül birden verildi.

Gaziosmanpaşa Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende Semerkand TV'ye ve Mostar dergisine ödüller takdim edildi. "Gönüller Yapmaya Geldik Düsturuyla" "Gözden ırak olan gönülden de ırak olmasın" diyerek gönlümüze lâyık şeyleri gözümüzün önüne getiren, huzurla ve keyifle izlediğimiz televizyon yayıncılığından dolayı Semerkand TV yılın televizyon kanalı seçildi. Semerkand TV adına ödülü Semerkand TV dini programlar sorumlusu Ali Sözer aldı.

Ezeli yolculuğumuzun durduğu yer olan ecdâd eseri köprüden ismini alan ve farklı dillerden, dinlerden insanların birbirini dinleyip anlamalarına köprü olmaya yönelik yayınlarından dolayı Mostar dergisi yılın dergisi ödülüne layık görüldü. Mostar dergisi adına  ödülü genel yayın yönetmeni İbrahim Baran aldı.

"Gönüller Yapmaya Geldik"

Semerkand TV'nin "Gönüller yapmaya geldik" sloganıyla 29 Mayıs 2010 tarihinde seyircilerine merhaba dediğini dile getiren Semerkand TV dini programlar sorumlusu Ali Sözer şunları söyledi:

"29 Mayıs 2010 tarihinde 16:00'da yayın dünyasına adım atan Semerkand TV modern stüdyoları, HD alt yapısı ve teknolojinin son imkanlarıyla İstanbul'un fethinin 557. Yıldönümünde seyircisiyle buluştu. Semerkand TV, toplumun moral değerlerine hitap eden, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan ailece gönül rahatlığıyla seyredilebilecek yayınlarıyla takip edilen bir televizyon kanalı olmayı hedefliyor. Semerkand TV gerek yetişkinler için; gerek çocuklar için hazırladığı ilgi çekici programlar yanında her kesimden izleyicinin dikkatini çekecek tasavvufi ve kültürel içerikli yayınlarıyla öne çıkmayı amaçlıyor."

Kültür-Aktüalite dergisi Mostar

Güncel konuların yanında kültürel meselelere de odaklanan aylık kültür ve aktüalite dergisinin adını Mostar köprüsünden aldığını belirten Mostar dergisi genel yayın yönetmeni İbrahim Baran şunları söyledi:

"Dergi köprü vurgusuyla Doğuyla Batı arasındaki muhtemel bir bağı ima ediyor. Mostar bu bakımdan geçmişe ve kültüre bakışında, koşulsuz bir "medeniyet" kabulünden ziyade, temel ölçülerden taviz vermeksizin, yeni ve sorgulayıcı bir okumaya kapı aralamak istediğinin altını çiziyor. Aynı şekilde başka olana, Batıya bakışında da peşin bir red yerine ötekindeki aynıyı selamlamayı dert ediniyor. Mostar, bu niyet doğrultusunda, bir yandan kültürel ve tarihi alana bakışını yöneltirken, diğer taraftan gündemin öne çıkan meselelerine dair canlı bir tartışma, sorgulama, düşünme zemini olmaya çalışıyor. Mostar Dergisi, güncel haber ve yorumların dışında, ekonomi, kültür incelemeleri, sosyoloji, tarih, hukuk, felsefe, psikoloji, antropoloji, eğitim, sağlık, çevre, bilim ve teknoloji, medya, edebiyat, kültür ve sanat sahalarına da sayfalarında yer veriyor."

Bizden Haberler